Zeynep Evgin Eryılmaz, M.A.
Koç, Danışman, Eğitmen

(532) 684 11 88
(212) 343 91 50
zeynep@inspiro.com.tr


Değişim Öyküleri

Yönetici Koçluğu
Julia Parvin, G2, İngiltere
Shopper Marketing Strateji Direktörü

Zeynep ile olan çalışmam resmen hayatımı değiştirdi- ya da değiştirmeme yardım etti. Yıllarca aynı kısır döngünün içinde sıkışıp kalmıştım. Değişmeyi istiyordum, ihtiyacım vardı ama korku, güvensizlik ve gitmek istediğim yolu bilememekten donup kalmıştım. Her seansımızda kendimle yüzleştim ve şaşırtıcı farkındalıklarla karşılaştım-bazıları acı verdi ama bazı önemli gerçeklere ulaştım. Neler yapmam gerektiğini farkettim ve onları yapmak için gereken cesareti topladım. Seanslarımız her zaman beni güvende ve rahat hissettirecek hafif bir dokunuş içeriyordu. Böylece ayıklamam gereken katmanlarımı daha kolay ayıkladım.

Bu sayede işimi değiştirmeyi, ailemle beraber ülke değiştirmeyi, yetenek ve becerilerime daha uygun bir pozisyona geçmeyi, iş/hayat dengesini kurmayı başardım. Yeni yolumu çizmeme yardımcı olduğun için teşekkürler Zeynep.
Grup Koçluğu
Başak Vural, Pricewaterhouse Coopers
IAS - Assistant Manager

12 seans süren grup koçluğu, 5 senedir calistigim Pricewaterhouse Coopers'ta yaşadığım en yararlı, zevkli ve şaşırtıcı deneyimdi.

Grup, günlük hayatın küçük ölçekli bir modeli gibiydi ve kendime ayna tutmama, kendimi tanımama yardım etti. 6 ay gibi kısa bir sürede iş ortamımızda yarattığı değişime tanık oldum. Çok etkili bir öğrenme yöntemi. Ve etkisi gruptan sonra da devam ediyor... Grubun olumlu etkilerini 1.5 sene sonra bile iş ve özel hayatımda görmeye devam ediyorum.
Patika Gestalt Gelişim Grubu
Hasan Çalışkan, AVEA Pazarlama


Benim için Gestalt grup çalışmasının özü "şimdi ve burada" kavramıydı.  "Şimdi ve burada" terazisi bazen acımasız, ama adaletli.  Bu terazide subjektif yorumlara yer yok.  En azından bir grup üyesinin algıladığı gerçeklere yer var.  Ve etrafımızdakilerin bizimle ilgili olarak ne algıladığı, bizim onlarla ilgili olarak ne algıladığımıza çoğu zaman kafa yormuyoruz.  Zeynep'in çalışmasında ise açık açık birbirimize anlattık, dinledik.  "Şimdi ve burada"dan uzaklaştığımızda ustaca tekrar mindere geri çekildik, farkına bile varmadık.  Ve farkındalığımız arttı.  Teşekkürler Zeynep.

Zeynep'le Gestalt çalışmamızdan temel kazanımım kendimi daha açık, anlaşılır ve korkusuz bir şekilde ifade edebilme özgürlüğü oldu.  Çalışmanın hem iş, hem de özel hayatımdaki etkisini yakınlarımdan ve iş arkadaşlarımdan gelen olumlu geribildirimlerden duyuyorum. Tekrarlamak isterim, tavsiye ederim.
Patika Gestalt Gelişim Grubu
Betül Sulamacı


Patika'daki yolcuğumdan sonra düşüncelerimin özneleri farklılaştı; -mız'ı -m'a çevirdim...Yani çoğul olarak kendimi tanımlamanın verdiği rahatlığı ‘ben'e çevirerek risk almayı ve kendimle yüzleşmeyi öğrendim. Çok zordu... Alışmam ve yaşama geçirmem zaman aldı. Şimdi farklı şekilde bakamıyorum artık.

Anda kalarak anı ve kendimi yaşamayı, yaşarken kendimi farketmeyi öğrendim....

Kendimle her an karşı karşıyayım artık. Müthiş ve zorlayıcı bir karşılaşma ama hayatı algılamam ve yolumu çizmemde en büyük pusulalardan biri haline geldi. Ve bununla cok mutluyum...

Kendi patikalarımı açmamda yardımcı olduğunuz ve hayatı gezintiden serüvene dönüştürmeme ışık tuttuğunuz için teşekkür ederim.
Patika Gestalt Gelişim Grubu
Hakan K., Yönetim Danışmanı


Hiç tanımadığım ve belki de hayatta farklı ilgi alanlarına sahip olmaları sebebiyle birlikte olamayacağım 7 insanla birlikte 12 hafta boyunca haftada birer gün birlikte oldum. Beraber olduğumuz her toplantıda, kendimi, güvende hissettiğim bir ortamda, açıkça ortaya koymak, paylaşmak diğer insanlarla iletişim içinde bulunarak, düşündüğümü, hissettiğimi dürüstçe ortaya atmak, içimde yaşayan konularımın gücünü zayıflattı, yok etti. Kendimi, insanlarla birlikte bir laboratuar ortamında tecrübe ederken, kendimle ve diğer insanlarla olan ilişkilerim ve algılanmamla ilgili açığa çıkan hissettiklerim beni önce hayrete düşürdü sonra pek çok duygunun, inancın böyesine ortak olması rahatlattı.

Eğer nasıl algılandığınızı ve diğer insanlarla ortak noktalarınızı gerçekçi bir ortamda bulmayı kendinizi keşfetmek için güçlü bir araç olarak görüyorsanız emniyetli bir ortamda gestalt grubu yaklaşımı ile yapılmış bir keşfin, gerçekçi ve uyandırıcı bir deneyim olduğunu söyleyebilirim. Keşfetmek isteyen herkese tavsiye ederim.
Yönetici Koçluğu
Şehnaz Tuğasaygı, Vodafone
Pazar Araştırmaları ve Rakip Analizleri Kıdemli Müdürü

Her şeyden önce bu süreçte kendisine çok güvendiğim ve inandığım bir insan ile tanışma fırsatı buldum. Kendim ile ilgili, güçlü ve gelişime açık alanlarım konusunda farkındalığım arttı. Gelişime açık alanlar ile ilgili kazanımlar sağlayacağım ana noktaları öğrendim. Kendime güvenim arttı, olumsuz cümleler kurmak yerine kendi başarılarıma, iyi yaptığım konulara odaklanarak kendimi motive etmeyi öğrendim. Direkt bir yönlendirme hissetmeden, kendi kendime bir öğrenme yolculuğu yaşadım.
Yaratıcı Koçluğu
Leyla Gediz, Sanatçı


Günlerden bir gün yine benliğimden yorulmuş, sanatçılığımdan sıkılmış iken, yaratıcı koçluk diye modern bir meslekten sözaçan bir e-maili gözucuyla okudum. Bu maili merakla karışık randevu alarak karşıladım.

Süreçteki en büyük kazancım Zeynep Hanım'ın dostluğu oldu; ve amacım yolunda gelişmeler kaydettim. Önceden 'aferin' sözcüğünü hakketmek için dağları delmem gerekirdi. (bkz. Kısa sürelerde koca koca sergilerin altından kalkmak.) Şimdi ise saçımı yıkadığımda kendime aferin verir oldum. Şaka yapmıyorum.

Başarı beklentimi 'kusursuz ve yüce' anlara değil, gündelik hayatın sıradan karelerine endekslersem daha nice seneler mutlu ve üretken kalabileceğimi görüyorum.
Patika Gestalt Gelişim Grubu
Ayşe Yüksel


Hiç bir grupta farkındalık düzeyim bu kadar yüksek olmamıştı. Gruba bu kadar güvenip kendimi ortaya koymamıştım. Kendimle ilgili bu kadar çalışmamıştım. Gestalt mucizesi diyorum buna...

Benim için anda olanın ana getirilmesi bildiğim ama uygulayamadığım bir pratik, bunu deneyimliyor olmak çok iyi geldi. İnsanların anda geribildirimde bulunması, savunmaya geçmeden dinleyebilmesi, yapıcı olmaya harcanan çaba, ego savaşları içinde yok olmamak- grup üyeleri çok iyi bir iş çıkardılar ve alkışı hak ettiler bence.

İçerik olarak daha önceden belirlenmiş yapay bir gündemle çalışmak yerine her hafta önemli ne varsa o çalışıldı ve herkes tüm konulardan faydalandı. Grup üyeleri olarak ne çalışmak istiyorsak onu getirme sorumluluğunu alma iyi geldi.

Hepimiz halının bir ilmeği olduk ve sonunda ortaya bir desen çıktı.
Yaratıcı Koçluk
Esvan Çakmakçı, Digiturk
CRM Departman Yöneticisi

Bu koçluk süreci son zamanlarda kendim için yaptığım en güzel şeydi! Zeynep ile olan koçluk ilişkisinden en çok cesaret kazandım. Ayrıca öz farkındalığım arttı. Şu hayatta yapmak istediklerimi durduran, beni yavaşlatan kişisel sebeplerimi farkettim. Farkındalıkla birlikte çözüm de geldi, kendimi gerçekleştirmeye başladım... harika bir duygu!

Bu süreçte yazı yazmaya başladım. Bir blog adresim vardı, ancak 3 ayda bir yazı yazmaktaydım ve yazılarımı kimseyle paylaşmamıştım. Koçluk sürecinden sonra; blogumun tasarımını tamamladım. Son 1 ayda 5 yazı yazdım ve daha da önemlisi blogumu arkadaşlarımla paylaştım.

Ayrıca ideal iş ortamımdan ne beklediğimi öğrendim. Aynı süreçte gelen bir iş teklifinide daha sağlıklı değerlendirme fırsatım oldu. Ve sonunda iş değiştirme kararı aldım. Şimdi yeni işimde çok mutluyum.
Belirsizliği Fırsata Dönüştürmek
Yüsra Soyak, Ceylan Intercontinental İstanbul
İnsan Kaynakları Direktörü

Katıldığım bu eğitim iş ortamındaki farkındalığıma katkıda bulundu. Deneyimleri iş ortamında, meslektaşlarım arasında nasıl yaşadığım, kendimi nasıl yönettiğim ile ilgili farkındalığım arttı. Deneyimsel, kendini keşfetmeye açık bir eğitim olması çok keyifliydi. Meslektaşlarım tarafından nasıl duyulduğumu, düşüncelerim, duygularım ve algılanmam arasındaki farkı iş ortamında nasıl deneyimlediğimi gördüm. Birbirimizi anlamaya, birlikte hareket etmek istemeye olanak sağlayan bir eğitim. Çok teşekkür ederim.